História basketbalu na Spiši

Vážení športoví priatelia,

dovoľte, aby sme Vám pri príležitosti vstupu do novej extraligovej sezóny predstavili náš BK 04 AC LB Spišská Nová Ves.

Počiatky organizovaného basketbalu sa datujú v meste už od roku 1947 pod hlavičkou Lokomotívy, no už vtedy tu existovala viac ako desaťročná tradícia neorganizovaného stredoškolského basketbalu. Až po druhej svetovej vojne vznikol prvý oddiel, ktorý po patričnej príprave sa zapojil i do pravidelnej súťaže. Najprv to bola Spišská basketbalová súťaž, ktorú riadili nadšenci z Lokomotívy a štartovali v nej družstvá z Kežmarku, Popradu, Gelnice, Prakoviec, Levoče a Spišskej Novej Vsi. Súťaž mala veľmi dobrú úroveň. Súťažili muži i ženy. Novovesské družstvá mužov i žien sa prebojovali čoskoro do Slovenskej národnej ligy. Muži v nej zotrvávali až do sezóny 2003/2004, kým ženský basketbal sa z mesta akosi vytratil, čo veľmi ľutujeme. Záujem o basketbal však bol i je u žien a dievčat stále. Relatívne oživenie ženského a dievčenského basketbalu nastalo až v polovici deväťdesiatych rokoch vplyvom aktivity bratov Demečkovcov.

Plejádu hráčov z dôb minulých, ktorí v skromných podmienkach písali dávnu históriu basketbalu na Spiši pre jej šírku obsiahnuť nemožno. Bolo ich veľa, nemožno všetkých vymenovať, no nemožno nespomenúť mená: bratia Vyparinovci, Ján Lehoczký, Štefan Vass, Imrich Kočík, Július Macko, Vojtech Král, Marián Slavkovský a ďalší.

Nový kolektív funkcionárov nastúpil skoro pred 40.-timi rokmi na dráhu ďalších nových úspechov. Nadšenou organizátorskou prácou funkcionárov a trénerov boli vytvorené priaznivé podmienky pre rozvoj basketbalu /športová hala-TSM/. Najmä pod vedením trénera Štefana Vassa sa zrodili najväčšie úspechy mládežníckeho basketbalu v Spišskej Novej Vsi. Nemožno tiež nespomenúť prácu Viliama Nižníka, Mariána Slavkovského, Petra Ferenca, Jána Želikovského a najmä Vojtecha Krála.

Z liahne novovesského basketbalu v meste vyrástli hráči, ktorí pôsobili a pôsobia v prvoligových, neskôr extraligových kluboch na Slovensku i v Čechách. Majerčák, Benický, Koľ, Demečko, Špiner, Ferenc, Kráľ, Koščo, Polcer, Mravčák, Michalko, Jančurovci, Černický, Chromej, Steinhauser, Sagula, Vass, Gajan, Sooš a v poslednom období Hovaňák, Dávid Demečko a Rerko.

Okrem trénerského kreditu Štefana Vassa a iných už spomínaných trénerov sa za touto činnosťou skrýva tvrdá a často nedocenená práca basketbalových funkcionárov. Dlhoročnou dušou basketbalu na Spiši bol Vladimír Jasenčák a Ladislav Kufčák. Za roky pôsobenia novoveského basketbalu na Slovensku sa vo funkcii predsedu oddielu, neskôr basketbalového klubu vystriedali Viktor Kubík, Vladislav Toporcér, Ján Harničár, Ladislav Meluš, Peter Ferenc, Vladimír Repaský a súčasný predseda Jozef Gonda. V poslednom desaťročí funkcionársky káder rozšírili Peter Sliva, Jozef Habas, Rastislav Javorský, neskôr Pavol Bečarik a Martin Janikov.

Sezóna 2003/2004 bola z pohľadu minulosti, ale aj budúcnosti klubu historická. Prvý postup medzi Slovenskú basketbalovú elitu, do basketbalovej extraligy vyvolal medzi fanúšikmi basketbalu v meste eufóriu nadšenia.

Príprava na historicky prvú extraligovú sezónu bola o to významnejšia, že sa uskutočnila v roku 30. výročia otvorenia športovej haly v Spišskej Novej Vsi, 60.narodenín Ing. Vojtecha Krála a 70–tky Štefana Vassa. Všetky tieto jubileá sme oslávili spolu s fanúšikmi BK 04 počas sezóny 2004/2005 prehliadkou extraligového basketbalu na palubovke mestskej športovej haly. Klub od tejto sezóny vystupuje s novým označením BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. V pôvodnom BK AC LB Spišská Nová Ves sa naďalej vykonáva výkonnostný basketbal na úrovni 1.basketbalovej ligy a kompletná zložka žiackeho a mládežníckeho basketbalu.

Ďalšie pôsobenie klubu v nových podmienkach znamenalo ďalšie kolektívne úspechy. V sezóne 2005/2006 víťazstvo v Slovenskom pohári a konečné 4.miesto v EM priniesli pod extraliigové koše na Spiši prvé veľké úspechy. Vyvrcholenie súčasnej basketbalovej epochy priniesol až nasledujúci ročník. V ročníku 2006/2007 získalo družstvo bronzové medaily a tretie miesto ako najlepšie umiestnenie v histórii. Prvé družstvo malo aj v ďalšej sezóne 2007/2008 vysoké ambície. Účasť v EM, Slovenskom pohári a Stredoeurópskej basketbalovej lige priniesli opäť kvalitné stretnutia a víťazstva hráčov v bielo-modrých dresoch.

Popri výsledkoch v extraligovom basketbale sa derú do popredia i výsledky v žiackom a mládežníckom basketbale. Väčšina úspechov je spojená s menom Ivana Kurillu a jeho trénerského kolektívu.

Veríme, že nastávajúce obdobie prinesie basketbalu na Spiši úspech a stabilitu hodnú športovej tradície vybudovanej počas šiestich desaťročí predchádzajúcimi generáciami.

Ing. Jozef Gonda, prezident BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 

Naši partneri


    

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - 2016